IMS سیستم یکپارچه

21 دی 1399
0 دیدگاه
IMS سیستم یکپارچه

سیستم مدیریت یکپارچه

سیستم مدیریت یکپارچه IMS  ترکیبی از استانداردهای سیستم مدیریت چندگانه که در سازمان ثبت شدهاست، میباشد. سیستم های مدیریتی از طریق یک سیستم با فرایندهایی که نیازهای هر استاندارد را پوشش می دهند، توسعه یافته، اجرا و نگهداری می شوند. برای دریافت سیستم مدیریت یکپارچه با پترو کاران فردا در تماس باشید.

سیستم مدیریت یکپارچه (IMS) یک چارچوب یکپارچه است که چندین استاندارد، فرآیندها و شیوه های مدیریت را در یک سازمان در یک سیستم منسجم ترکیب می کند. هدف اولیه یک IMS ساده کردن و ساده‌سازی تلاش‌های مدیریتی با ادغام جنبه‌های مختلف کیفیت، محیط زیست، سلامت و ایمنی و سایر سیستم‌های مدیریت مرتبط است. این رویکرد منجر به بهبود کارایی، اثربخشی و ثبات در عملیات سازمانی می شود.

گواهینامه IMS چیست و چه کاربردهایی دارد؟

اگر بخواهیم به طور جامع و کلی و مفهومی، گواهینامه IMS  را تعریف کنیم باید اینگونه بیان کنیم که به یکسیستم مدیریت یکپارچه گفته می شود که یک ارتباط قوی و مستحکمی را بین اجزا در جهت رسیدن به اهداف برقرار میکند.

گواهینامه IMS که برای مجموعه ایی از گ.اهینامه ها تعریف میشود بدین مفهوم است که سازمان یا شرکت دریافت کننده رابطور همزمان با سه استاندارد معروف جهانی
ISO 9001, ISO 14001, ISO 45001  را اداره میکند. درواقع تمامی مستندات مربوط به این 3 استاندارد را یکپارچه و ساده تر می کند.تا از فرایندهای اضافی در سازمان جلوگیری به عمل بیاورد.

مزایای سیستم مدیریت یکپارچه:

با مزایای سیستم مدیریت یکپارچه IMS آشنا شوید.

 1. کارایی و سازگاری: ترکیب سیستم‌های مدیریتی مختلف، افزونگی‌ها را حذف می‌کند، فرآیندها را ساده می‌کند و عملکردهای ثابت را در سراسر سازمان تضمین می‌کند.
 2. صرفه جویی در هزینه: IMS تلاش های تکراری را کاهش می دهد و در نتیجه باعث صرفه جویی در هزینه های مربوط به ممیزی، آموزش، اسناد و منابع می شود.
 3. ارتباطات بهبود یافته: یک رویکرد یکپارچه باعث ارتقای ارتباطات بهتر بین بخش ها، تقویت همکاری و درک مشترک از اهداف می شود.
 4. کاهش ریسک: با ارزیابی کلی‌نگر ریسک‌ها، یک IMS به شناسایی تهدیدها و فرصت‌های بالقوه در مناطق مختلف سازمان کمک می‌کند.
 5. عملکرد پیشرفته: یک IMS فرهنگ بهبود مستمر را تشویق می کند که منجر به افزایش عملکرد و رضایت مشتری می شود.
 6. انطباق مقرراتی: ادغام الزامات انطباق از استانداردهای مختلف، پایبندی به مقررات و استانداردهای مربوطه را تضمین می کند.

اجزای اصلی یک سیستم مدیریت یکپارچه:

 • مدیریت کیفیت: این مؤلفه شامل اصول ISO 9001 است که بر ارائه محصولات و خدمات ثابتی که انتظارات مشتری را برآورده می کند تمرکز دارد.
 • مدیریت زیست محیطی: اصول ISO 14001 برای مدیریت اثرات زیست محیطی و ارتقای پایداری در فعالیت های سازمانی یکپارچه شده است.
 • مدیریت ایمنی و بهداشت: ترکیب عناصر ISO 45001 محیط کار ایمن و سالم را برای کارکنان تضمین می کند و از صدمات و بیماری ها جلوگیری می کند.
 • مدیریت ریسک: IMS شیوه های مدیریت ریسک را برای شناسایی، ارزیابی و کاهش خطرات احتمالی در تمام جنبه های سازمان یکپارچه می کند.
 • یکپارچه سازی فرآیند: IMS فرآیندهای مختلف کسب و کار را برای جلوگیری از تکراری شدن، بهبود ارتباطات و بهینه سازی منابع، تراز و یکپارچه می کند.
 • مستندسازی و گزارش‌دهی: اسناد استاندارد و شیوه‌های گزارش‌دهی در حوزه‌های مختلف مدیریتی برای سازگاری و دسترسی آسان به اطلاعات اجرا می‌شوند.
 • آموزش و شایستگی: برنامه های آموزشی تضمین می کند که کارکنان شایستگی انجام وظایف خود را به طور موثر دارند و به موفقیت کلی IMS کمک می کنند.
 • ممیزی و بررسی: ممیزی ها و بازبینی های منظم برای ارزیابی اثربخشی IMS و شناسایی زمینه های بهبود انجام می شود.

ملاحظات اجرایی:

 • پشتیبانی رهبری: تعهد رهبری برای اجرای موفقیت آمیز و حفظ یک IMS ضروری است.
 • اهداف روشن: اهداف روشنی را برای یکپارچه سازی سیستم های مدیریتی تعریف کنید و آنها را در سراسر سازمان به اشتراک بگذارید.
 • تعامل با ذینفعان: کارکنان، ذینفعان و بخش های مربوطه را در طراحی و اجرای IMS درگیر کنید.
 • آموزش و آگاهی: به کارکنان آموزش دهید تا مطمئن شوید که IMS، مزایای آن و نقش آنها در موفقیت آن را درک می کنند.
 • پیاده سازی تدریجی: پیاده سازی IMS را در فازها در نظر بگیرید تا انتقال را به آرامی مدیریت کنید و اختلالات را به حداقل برسانید.
 • اندازه‌گیری و ارزیابی: شاخص‌های کلیدی عملکرد (KPI) را برای نظارت بر اثربخشی IMS و تأثیر آن بر اهداف سازمانی ایجاد کنید.
 • بهبود مستمر: یک حلقه بازخورد برای بهبود مستمر، با در نظر گرفتن درس های آموخته شده و بازخورد سهامداران، اجرا کنید.

در نتیجه:

یک سیستم مدیریت یکپارچه به سازمان ها یک رویکرد ساختاریافته و جامع برای مدیریت چندین جنبه از عملیات خود ارائه می دهد. با ترکیب سیستم های مختلف مدیریت در یک چارچوب منسجم، یک IMS کارایی، ثبات و بهبود مستمر را ارتقا می دهد. در حالی که فرآیند پیاده سازی نیازمند برنامه ریزی دقیق و مشارکت ذینفعان است، مزایای یک IMS می تواند قابل توجه باشد و به تعالی و پایداری سازمانی کمک کند.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها