IATF 16949 استاندارد صنعت خودرو

21 دی 1399
0 دیدگاه
IATF 16949

استاندارد IATF 16949

IATF 16949 ویرایش 2016 – مدیریت کیفیت در صنعت خودرو

یک استاندارد فنی برای سیستم های مدیریت کیفیت در صنعت خودرو است. این یکی از پرکاربردترین استانداردهای بین المللی برای صنعت خودرو می باشد.
استاندارد IATF استانداردی تخصصی ویژه صنعت خودرو و قطعات خودرو می باشد. این استاندارد توسعه یافته ی 16949 استاندارد مدیریت کیفیت ایزو 9001 است که به صورت تخصصی و کاربردی تر برای حوزه تولید و ساخت خودرو نگارش شده است. در  با پترو کاران فردا همراه باشید.

هدف از این استاندارد سیستم مدیریت کیفیت صنعت خودرو، توسعه یک سیستم مدیریت کیفیت است که برای بهبود مداوم، تاکید بر پیشگیری از نقص و کاهش نوسانات و اتلاف ها در زنجیره تامین فراهم شده است. این استاندارد بین المللی اتخاذ یک رویکرد فرایندی را هنگام توسعه، پیاده سازی و بهبود اثر بخشی سیستم مدیریت کیفیت، به منظور افزایش رضایت مشتری از طریق برآورد سازی ازامات مستری ترویح می نماید.

تفکر مبتی بر ریسک سازمان را قادر به تعیین عواملی که می تواند منجر به انحراف از نتایج طرح ریزی شده فرۀیندها و سیستم مدیریت کیفیت می شوند، برای پیاده سازی کنترل ها پیشگیرانه به منظور به حداقل رساندن اثرات منفی و استفاده حداکثری از فرصت ها در چنین مناطقی می نماید.

IATF چه کسانی هستند و برای چه سازمان هایی مناسب است؟

INTERNATIONAL AUTOMOTIVE TASK FORCE می باشد گروهی از تولید کنندگان خودرو که مخفف IATF و انجمن های تجاری هستند که برای تامین محصولات با کیفیت بهتر برای مشتریان خودرو در سرایر جهان تشکیل شده اند.

این استاندارد برای هرسازمانی که قطعات، مونتاژ و قطعات برای عرضه به صنعت خودرو را تولید می کند قابل اجرا است. در این زمینه، تولید به صورت زیر تعریف می شود
فرآیند ساخت مواد تولیدی، قطعات تولیدی یا خدماتی، مونتاژ و یا عملیات حرارتی، جوشکاری، نقاشی، پوشش دادن یا دیگر خدمات.

برخی از تغییرات استاندارد  ISO/TS 16949

الزامات ایمنی مرتبط با قطعات و فرآیندها
دستیابی به الزامات ردیابی محصول با پشتیبانی از تغییرات قانونی
الزامات محصولات با نرم‌افزارهای مرتبط
فرآیند مدیریت گارانتی  و استفاده از راهنمایی صنایع خودرو
مدیریت زیرمجموعه‌های تأمین‌کنندگان و الزامات توسعه آن‌ها
الزامات اضافی مسئولیت‌های حقوقی

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها